Παγκόσμια Ημέρα Δικαιωμάτων του Παιδιού: Το σχολείο μας στέλνει το μήνυμα σε όλη την επικράτεια (20-11-2019)

Με αφορμή τη Γιορτή για την παγκόσμια ημέρα Δικαιωμάτων του παιδιού, το σχολείο μας επιλέχθηκε από την Πολιτική Ηγεσία του Υπουργείου Παιδείας να στείλει το μήνυμα για τη σημασία της ημέρας σε όλη την επικράτεια.

Μια πολύχρωμη Πόλη της Ειρήνης η Πόλη: Guernica Kids Project

Οι μαθητές του σχολείου συμμετείχαν σήμερα το πρωί, με ενθουσιασμό, σε ένα παιχνίδι ερωτοαπαντήσεων για τα θεμελιώδη δικαιώματα του παιδιού και κατά πόσο αυτά είναι δεδομένα ή ζητούμενα για όλα τα παιδιά της γης. Το παιχνίδι διοργανώθηκε από τη UNICEF.

Παιχνίδι ερωτοαπαντήσεων για τα θεμελιώδη δικαιώματα του παιδιού

Στο πλαίσιο της εκδήλωσης το σχολείο παρουσίασε το εικαστικό έργο που είχε υλοποιήσει στο πλαίσιο του προγράμματος Guernica Kids Project με τίτλο <Η πόλη της ελπίδας και της χαράς >

Η Υφυπουργός Παιδείας κα Σοφία Ζαχαράκη μας τίμησε με την παρουσία της, ενώ συμμετείχε ενεργά στην χαρά της γιορτής

. Στην εκδήλωση παραβρέθηκαν οι: α)η Υφυπουργός Παιδείας κα Σοφία Ζαχαράκη β ο Περιφερειάρχης Αττικής κος Γιώργος Πατούλης γ) Επικεφαλής του Ελληνικού παραρτήματος της UNICEF κος Lucio Melandri δ) Διευθυντής της Γ’ Δ/νσης πρωτοβάθμιας κος Αδάμ Στάμος και οι Αντιδήμαρχοι της πόλης μας κος Δ. Σωτηρόπουλος και κος Γ. Πουλάκης.

Στην εκδήλωση παραβρέθηκαν…

Ένα σχολείο με ανοιχτούς τους πόρους του στην Κοινωνία….