Ασφάλεια στο διαδίκτυο (Οδηγίες για γονείς)

Ασφάλεια στο διαδίκτυο

• Οδηγίες για γονείς

Τα τελευταία 20 χρόνια, η επανάσταση στις Τεχνολογίες Πληροφοριών και Επικοινωνιών (ΤΠΕ) έχει πραγματικά απογειωθεί. Το Διαδίκτυο προσφέρει έναν κόσμο ευκαιριών ? σε όλους τους πολίτες, πολύ περισσότερο στα παιδιά. Είναι  ένας θαυμαστός κόσμος, όπου όλοι μπορούν να μάθουν απ? όλους. Το Διαδίκτυο είναι θετικό για τα παιδιά ? όχι μόνο για online εκπαίδευση, αλλά ως ένα μέρος για να κοινωνικοποιηθούν, να παίξουν και να δημιουργήσουν. Είτε το κάνουν για εργασία ή παιχνίδι όμως, θα πρέπει να είναι σε θέση να το κάνουν με ασφάλεια, να δημιουργήσουν θετικές σχέσεις και να αντιμετωπίσουν τους διαδικτυακούς κινδύνους. Εδώ εισέρχεται και ο ρόλος των γονιών, ο δικός σας ρόλος.

• Τι πρέπει να κάνετε;
  • Συμφωνήστε σχετικά με κάποια όρια για το τι μπορεί και τι δεν μπορεί να κάνει ο γιος σας ή η κόρη σας στο διαδίκτυο, στο κινητό και σ? άλλες συσκευές.
  • Μην υποκύψετε στις πιέσεις του παιδιού σας, αγοράζοντάς του τεχνολογία για την οποία νιώθετε πως ακόμη δεν είναι αρκετά μεγάλο. Για παράδειγμα, αν θέλετε να έχει κινητό τηλέφωνο μόνο για να καλεί και να στέλνει γραπτά μηνύματα, μην του πάρετε ένα που να ?χει πρόσβαση στο διαδίκτυο ή Bluetooth.
  • Ελέγξτε πως έχετε ρυθμίσει τους Γονικούς Ελέγχους στο σωστό επίπεδο για την ηλικία και την ωριμότητα του παιδιού σας, σε οποιονδήποτε υπολογιστή χρησιμοποιεί στο σπίτι, και βάλτε κωδικούς πρόσβασης στο δικό σας υπολογιστή, ώστε να μην έχει καμία πρόσβαση σ? αυτόν. Αλλά να θυμάστε, οι Γονικοί Έλεγχοι ίσως δεν είναι 100% ακριβείς και ούτε υποκαθιστούν τη γονική επίβλεψη.
  • Εγκαταστήστε Ασφαλή Αναζήτηση στη μηχανή αναζήτησής σας, ώστε το παιδί σας να έχει πρόσβαση μόνο σε περιεχόμενο κατάλληλο για την ηλικία του όταν αναζητεί στο διαδίκτυο.
  • Μάθετέ του να συμπεριφέρεται με υπευθυνότητα όταν χρησιμοποιεί την τεχνολογία, καθώς και να σέβεται τα άλλα μέλη της διαδικτυακής κοινότητας. Είναι ζωτικής σημασίας να το ?χει συνειδητοποιήσει αυτό προτού πάει γυμνάσιο.
  • Μην ξεχνάτε ότι πολλές συσκευές έχουν πρόσβαση στο διαδίκτυο (π.χ. κινητά, κονσόλες παιχνιδιών και το iPod Touch) και να θυμάστε επίσης πως, αν έχετε wi-fi στο σπίτι, (ασύρματο δίκτυο) είναι εύκολο για τα παιδιά σας να «σερφάρουν» και να κατεβάσουν πράγματα εν αγνοία σας.
  • Κάντε κανόνα απαράβατο να δηλώνει το παιδί σας την πραγματική του ηλικία όταν εγγράφεται σε ιστοτόπους (π.χ. κοινωνικής δικτύωσης), ώστε να το προφυλάσσουν οι ενσωματωμένοι έλεγχοι απορρήτου και ασφαλείας.
  • Μην θεωρήσετε ότι το παιδί σας είναι εντάξει επειδή κάθεται ήσυχο και διασκεδάζει, όταν χρησιμοποιεί την τεχνολογία. Είναι πειρασμός, να τ? αφήσετε στην ησυχία του, αλλά μην παύετε παρ? όλα αυτά να του μιλάτε για το τι κάνει και να ελέγχετε πόσο κοστίζει αυτό που κάνει.
  • Αν επιλέξετε να του αγοράσετε κινητό σ? αυτήν την ηλικία, μιλήστε του για το πώς θα πρέπει να το φυλάει για να μην του το κλέψουν και μάθετέ του να μην το χρησιμοποιεί όταν βαδίζει ή κάνει ποδήλατο.
  • Τοποθετήστε τον υπολογιστή σε μέρος  όπου μπορείτε να εποπτεύετε τη χρήση του και ποτέ στο δωμάτιο του παιδιού σας.
  • Μην απαγορεύετε στα παιδιά σας να παίζουν παιχνίδια αλλά αποφασίστε από κοινού τον χρόνο, τον οποίο επιτρέπεται να ξοδεύει για να παίζει. Μην αλλάζετε τους χρόνους σε περίοδο διακοπών. Απλά να τους προτείνετε άλλες δραστηριότητες.
  • Προτρέψτε το παιδί σας να σας μιλήσει, αν αισθανθεί απειλή από κάποιον τρίτο που γνώρισε στο διαδίκτυο.
  • Βεβαιωθείτε ότι το παιδί σας κατανοεί πόσο σημαντικό είναι να μη δίνει ποτέ προσωπικές πληροφορίες όπως ηλικία, σχολείο που φοιτά, όνομα, κωδικούς πρόσβασης.
  • Ενημερώστε το παιδί σας ότι είναι πολύ πιθανό να μην δίνουν αληθινές πληροφορίες για τον εαυτό τους όσοι επικοινωνεί στο διαδίκτυο.
  • Αποθαρρύνετε το  παιδί σας να συναντήσει άτομα που γνώρισε και επικοινωνεί μέσω ιστότοπων.
  • Ελέγξτε σε τακτά διαστήματα τα «Αγαπημένα» (bookmarks), το ιστορικό (History) ώστε να γνωρίζετε τις σελίδες που επισκέπτεται το παιδί σας.
  • Ενημερώστε το παιδί σας να αποσυνδέεται και να σας ενημερώνει αν κάποιος του στέλνει ακατάλληλες φωτογραφίες ή μηνύματα με σεξουαλικό περιεχόμενο.
  • Δείξτε στο παιδί σας ότι νοιάζεστε πραγματικά και ότι δεν επιθυμείτε να είστε επικριτικοί.
  • Εάν παρ? όλα αυτά δεν μπορέσετε να ελέγξετε τη χρήση του διαδικτύου και οι ώρες αυξάνονται με αποτέλεσμα να υπάρχουν συνέπειες στην καθημερινότητα του παιδιού, όπως για παράδειγμα μείωση της επίδοσης στο σχολείο, προβλήματα συμπεριφοράς, εντάσεις στις σχέσεις του, τότε πρέπει να απευθυνθείτε σε ειδικούς ψυχικής υγείας.