ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΗΜΕΡΑ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ

Η Δευτέρα 3 Οκτωβρίου είναι αφιερωμένη στην  Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού.

Η δράση αυτή οργανώνεται για τρίτη φορά στα σχολεία και το φετινό θέμα έχει ως τίτλο:

«Νιώσε τη  χαρά  της  άθλησης  χωρίς το άγχος της  νίκης και το φόβο της αποτυχίας: Αθλητισμός- Δικαίωμα για όλους».

Το πρόγραμμα των μαθημάτων αλλά και η διδασκαλία έχει προσαρμοστεί, ώστε οι μαθητές και μαθήτριες του σχολείου μας να μπορέσουν να προσεγγίσουν διαθεματικά το θέμα, που προτείνεται από το υπουργείο Παιδείας , Έρευνας και Θρησκευμάτων

Μια χάνω, μια κερδίζω,
ένα μόνο πια γνωρίζω,
η μεγάλη μου χαρά
είν’ η άθληση παιδιά!
ΒΙΝΤΕΟ
Mέσα από μια συλλογή βίντεο με στιγμιότυπα αθλητών που θέτουν το δίκιο, τον αλληλοσεβασμό και την υποστήριξη του συναθλητή ως προτεραιότητα.
Η χαρά δεν επέρχεται μόνο από τη νίκη και την υπερίσχυση έναντι του αντιπάλου αλλά και μέσα από τη συμμετοχή στην άθληση.

The Most Beautiful Moment of Rio 2016 | Fair Play
The Boy Who Learned to Fly | Usain Bolt
Ο Μικρός Νικόλας : Αγώνες Στίβου

ΚΕΙΜΕΝΑ

1. Από το βιβλίο “Ανθολόγιο” της Γ΄& Δ΄ τάξης το κείμενο “Ένας αλλιώτικος ποδοσφαιρικός αγώνας” του Παντελή Καλιότσου.

2. Από το βιβλίο “Ανθολόγιο” της Ε΄& ΣΤ΄ τάξης  το κείμενο “Ο Θωμάς” της Λίτσας Ψαραύτη.

ΓΡΑΠΤΗ ΕΚΦΡΑΣΗ

Κάντε κλικ πάνω στην εικόνα και κατεβάστε τα παρακάτω Φύλλα Εργασίας