«Ο ΔΙΑΛΟΓΟΣ ΜΕΤΑΞΥ ΠΟΛΙΤΙΣΜΩΝ ΞΕΚΙΝΑΕΙ ΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ» (Το video της Επίτευξης του Έργου)

19074490_469050893434860_1920608744_o

«Ο ΔΙΑΛΟΓΟΣ ΜΕΤΑΞΥ ΠΟΛΙΤΙΣΜΩΝ ΞΕΚΙΝΑΕΙ ΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ»

Οι μαθητές της ΣΤ’ Τάξης του 2ου Δ.Σ. Αγ. Βαρβάρας  στέλνουν, σήμερα Σάββατο 10 Ιουνίου στις 19 & 30 στο Πάρκο Μητέρας, παγκόσμιο μήνυμα ενότητας, συνύπαρξης, αδελφοσύνης, αλληλοκατανόησης και πολιτισμού. Με απόλυτη συνέπεια και απαράμιλλη υπευθυνότητα στην επίτευξη έργου σε στενά χρονικά περιθώρια συνεργάστηκαν αρμονικά και ζωγράφισαν την ολόδική τους “Αυλή των Θαυμάτων”, την Πολύχρωμη Πόλη της Ελπίδας και της Χαράς.

20170508_115706_resized

Εμψύχωση και δραματοποίηση στην αυλή από τη δασκάλα μουσικής, Νικολάου Βασιλική

.Η Γκουέρνικα του Πικάσο αποτελεί το σύμβολο της φρίκης του πολέμου και το σημείο σύνδεσης με την τρέχουσα κατάσταση, ώστε μικροί μαθητές να στείλουν ηχηρό μήνυμα αλληλεγγύης, φιλίας και πολιτισμού. Οι μαθητές του 2ου Δ.Σ. Αγ. Βαρβάρας ζωγράφισαν πάνω σε καμβά διαστάσεων 7.60 Χ 3.90 τη δική τους Γκουέρνικα που θα στέλνει τα δικά τους μηνύματα και θα πρεσβεύει τις δικές τους αξίες. Υπό τις οδηγίες του εικαστικού κ. Θωμά Οικονομάκου -εδώ και ένα μήνα- βήμα βήμα ονειρεύονται, φαντάζονται, σχεδιάζουν και γεμίζουν χρώματα μοναδικά την Πολύχρωμη Πόλη της Ελπίδας, της Ειρήνης της Χαράς….

20170509_112204_resized

Το ?ταξίδι υπήρξε αντάξιο της … Ιθάκης!

Να σημειωθεί ότι το έργο των παιδιών θα μπει στην παγκόσμια συλλογή Kids Guernica κάνοντας κυριολεκτικά γνωστό το σχολείο και τους μαθητές μας σε ολόκληρο τον κόσμο!

Ευχαριστούμε ολόθερμα τη Διεύθυνση Π.Ε. Γ΄ Αθήνας, τον Δήμο Αγ. Βαρβάρας και όλους όσους υπήρξαν συνταξιδιώτες στο υπέροχο ταξίδι μας!!!

20170509_113802_resized