Επίσκεψη στο Εθνικό Αρχαιολογικό Μουσείο Αθηνών (Δ’ Τάξη: 2017-18)

Την Παρασκευή 22 Σεπτεμβρίου οι μαθητές της Δ’ Τάξης του σχολείου μας επισκέφθηκαν το Εθνικό Αρχαιολογικό Μουσείο Αθηνών, όπου παρακολούθησαν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα “Ταξιδεύοντας στην Αθήνα του 5ου αιώνα π.Χ.”

thumbnail (15)

Τα αγγεία των μαθητών μας πραγματικά έργα τέχνης!

Τόσο πριν όσο και μετά από την επίσκεψη με την εμψύχωση των δύο συναδέλφων της Τάξης, της κυρίας Έλενας Χρόνη και της κας. Χαράς Δημοπούλου, οι μαθητές δημιούργησαν αγγεία με ερέθισμα τα όσα βίωσαν στο Μουσείο.

thumbnail (14)Με την επιστροφή τους από το Μουσείο οι μαθητές είδαν και πάλι τις φωτογραφίες και θυμήθηκαν όσα συναρπαστικά έζησαν σε αυτό.

thumbnail (13)

Η τοιχογραφία του από την περσινή Τρίτη Τάξη

thumbnail (16)

Έτσι αγαπάς τον αρχαίο πολιτισμό!

Σε ενεργητικό ρόλο ερευνητή συνέλεξαν πληροφορίες στον χώρο του Μουσείου.

thumbnail (1)

Σε ενεργητικό ρόλο ερευνητή συνέλεξαν πληροφορίες στον χώρο του Μουσείου.

thumbnail (2)

thumbnail (4)

thumbnail (5)

Ό,τι προξένησε εντύπωση στα παιδιά…