Συμβουλευτική Ομάδα Γονέων – Κέντρο Ημέρας Υποστήριξης Εργαζομένων Αιγάλεω (11-12-2023 / Εναρκτήρια Συνάντηση)

Σήμερα στη βιβλιοθήκη του 2ου Δημοτικού Σχολείου Αγίας Βαρβάρας πραγματοποιήθηκε η εναρκτήρια συνάντηση της συμβουλευτικής Ομάδας Γονέων με τους ανθρώπους του Κέντρου Ημέρας Υποστήριξης Εργαζομένων Αιγάλεω, Φορέα της Π.Ε.Ψ.Α.Ε.Ε..

Η Ψυχολόγος του Κέντρου κα. Εύα Κορομηλά κι ο Διευθυντής του σχολείου χαρακτήρισαν πιλοτική αυτήν τη σύμπραξη, η οποία θα πλαισιωθεί κι από άλλους γονείς και κηδεμόνες της σχολικής κοινότητας. Κατά την εναρκτήρια συνάντηση έγινε μία διερεύνηση αναγκών των μελών της Ομάδας και ορίστηκε ο “οδικός χάρτης” των επόμενων συναντήσεων πάντα στον φιλόξενο χώρο της βιβλιοθήκης του σχολείου μας.

Να τονιστεί το γεγονός ότι και μέλη του Συλλόγου Διδασκόντων του σχολείου μας έχουν ανοίξει κύκλο υποστήριξης με τον επιστημονικό Φορέα, μετά από μία διερεύνηση αναγκών. Οι συνεδρίες θα υλοποιούνται παράλληλα μετά από τις διακοπές των Χριστουγέννων.