“Σχολεία: Προασπιστές των Δικαιωμάτων του Παιδιού” / Έναρξη της Προπιλοτικής εφαρμογής του Προγράμματος της UNICEF (1-02-2024)

Ξεκίνησε σήμερα και επίσημα στην 1η Φεβρουαρίου η προ – πιλοτική εφαρμογή του Προγράμματος της UNICEF “Σχολεία: Προασπιστές των Δικαιωμάτων του Παιδιού”.

Η κα. Μάνια Σπέντζου – Ζηρίδη απ’ τη UNICEF ενημερώνει τους εκπαιδευτικούς του σχολείου μας για τα κύρια χαρακτηριστικά του προγράμματος.

Αφορά σε μια ολιστική εκπαιδευτική και παιδοκεντρική προσέγγιση που ενεργοποιεί όλη τη
σχολική κοινότητα
✓ Έχει ως στόχο τη βελτίωση σχολικού κλίματος και την πρόληψη εκφοβισμού μέσα από το
σεβασμό, την προστασία, την προάσπιση και την εκπλήρωση δικαιωμάτων των παιδιών και τη
συμπερίληψη
✓ Ενσωματώνει τα δικαιώματα σε όλες τις εκφάνσεις της σχολικής ζωής
✓ Ο θετικός αντίκτυπος εκτείνεται πέρα από τα σχολεία, στις οικογένειες, τις κοινότητες και την
κοινωνία συνολικά.
✓ Υλοποιείται σε 16 χώρες, 6.000+ σχολεία, 2 εκατομμύρια παιδιά

Χαρακτηριστικά
✓Εστίαση στη συμπερίληψη και την ισότητα
✓Έμφαση σε παιδοκεντρικές μεθόδους διδασκαλίας
✓Δημιουργία ασφαλούς και υποστηρικτικού περιβάλλοντος
✓Προώθηση ενεργού συμμετοχής και ενδυνάμωσης παιδιών ώστε να «έχουν φωνή»
✓Εκπαίδευση για τα δικαιώματα του παιδιού μέσω βιωματικών δραστηριοτήτων
✓Βελτίωση του σχολικού κλίματος και της κουλτούρας συνεργασίας, συναπόφασης και
ευθύνης

Μέχρι τη σημερινή ημέρα οι μαθητές κι οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας έχουμε συμπληρώσει ένα ερωτηματολόγιο εισόδου, στο οποίο καταγράφονται οι απόψεις κι οι στάσεις όλων των μελών για τα “Δικαιώματα των Παιδιών”.

Σε συνεργασία με τη UNICEF σχεδιάσαμε έναν οδικό χάρτη, για όλα όσα θα υλοποιήσουμε φέτος κατά την πρώτη χρονιά υλοποίησης του προγράμματος,