Δραστηριότητες Μετάβασης από το Νηπιαγωγείο στο Δημοτικό Σχολείο. 2ο Δ.Σ. Αγίας Βαρβάρας

20160610_111013_resized

Επιδαπέδια παιχνίδια για το καλώς ήρθατε!!!

Η έναρξη φοίτησης στο Δημοτικό Σχολείο θεωρείται μετάβαση καθοριστική για τα παιδιά και τις οικογένειές τους. Είναι περίοδος σημαντικών αλλαγών που προκαλεί άγχος και συγκινήσεις. Τα παιδιά και οι οικογένειες προσαρμόζονται σε νέους ρόλους και προσδοκίες και βιώνουν καινούριες σχέσεις και αλληλεπιδράσεις. Για να είναι ομαλή η μετάβαση των παιδιών από το Νηπιαγωγείο στο Δημοτικό σχολείο, είναι σημαντικό να υπάρχει «συνέχεια» και εξέλιξη στις εμπειρίες μάθησης που βιώνουν. Η συμμετοχή των παιδιών σε προγράμματα μετάβασης συμβάλλει θετικά στην ομαλή προσαρμογή των παιδιών στο Δημοτικό Σχολείο.

20160610_111350_resized

Σχηματίζοντας τα γράμματα του ονόματός μου με πηδηματάκια!

Στο σχολείο μας, εκτιμώντας βαθύτατα την αξία αυτής της διεργασίας, αφιερώνουμε τα τελευταία χρόνια εκπαιδευτικό χρόνο, ώστε αυτή η μετάβαση να γίνεται με τον πιο ομαλό και “ανώδυνο” τρόπο. Έτσι, και παρ’ όλο που βρισκόμαστε σε πυρετώδεις προετοιμασίες για την παράσταση της Δευτέρας αφιερωμένη στον Παππού Αριστοφάνη,  η σημερινή ημέρα κατά το ήμισυ περιείχε δράσεις και εκπαιδευτικά παιχνίδια για τα νήπια του 11ου Νηπιαγωγείου που περάσαν για πρώτη φορά το κατώφλι του Δημοτικού Σχολείου μαζί με τη συνάδελφο νηπιαγωγό, τη Μαρία Καφίρη.

20160610_111609_resized

Να πηδήξω στο Ι ή .. στο Η;

Σε συνεργασία με τις συναδέλφους της Α’ Τάξης του σχολείου μας, την Καίτη Μαστραγγελοπούλου και τη Λίτσα Γάκια τα παιδιά μπήκαν στις πρώτες τάξεις, όπου…

20160610_112637_resized

Μια δυαδική ζωγραφιά έχει άλλη γλύκα!

20160610_112725_resized

Η Ελευθερία για την Ιωάννα!

20160610_112756_resized

Ένα ουράνιο τόξο με … άποψη!

20160610_114015_resized

Η συνάντηση με τη μεγάλη σου αδελφή είναι ένα ξεχωριστό γεγονός!

έπαιξαν επιδαπέδια παιχνίδια, ζωγράφισαν μαζί, αντάλλαξαν εντυπώσεις, κατέβηκαν στην αυλή, όπου είχαν μια πρώτη σύντομη γνωριμία με τους μαθητές της Ε’ Τάξης, οι οποίοι τον Σεπτέμβριο θα τους “υιοθετήσουν” (εφαρμόζοντας για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά το Πρόγραμμα Κοινωνικής Ευθύνης), επισκέφθηκαν το γραφείο των δασκάλων και του διευθυντή.

20160610_120711_resized

Ραντεβού τον Σεπτέμβρη .. όχι στους κινηματογράφους, στο 2ο!!! Καλό Καλοκαίρι!!!

Αφού τους κεράσαμε κουλούρι και χυμό, τους ευχηθήκαμε ‘Καλό καλοκαίρι!”,  δώσαμε ραντεβού τον … Σεπτέμβρη!!!