Ενημερωτική Συζήτηση: Eξερευνώντας το διαδίκτυο για μικρούς και μεγάλους

Στα πλαίσια της κοινοτικής εργασίας που προσδοκά να πραγματώσει το σχολείο μας σε συνεργασία με το Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων, την Τρίτη 28 Νοεμβρίου 2017 και ώρα 18:00-20:00, θα πραγματοποιηθεί στην αίθουσα εκδηλώσεων στο  2ο Δημοτικό Σχολείο Αγίας Βαρβάρας στην οδό:Δημ. Ανδρέα 17, Αγ. Βαρβάρα

5ccd4-security2

συνάντηση ενημέρωσης γονέων κηδεμόνων και σημαντικών Άλλων ενηλίκων για τα παιδιά με θέμα:

Eξερευνώντας το διαδίκτυο για μικρούς και μεγάλους

lifebuzz-9fa9b9301ce7ed69928abc2668a9ce9b-limit_2000

Τί είναι το διαδίκτυο; Ένας νέος χώρος; Μία παράλληλη πραγματικότητα; Η εφεύρεση της χιλιετίας; Το διαδίκτυο είναι κυριολεκτικά οι υπολογιστές των άλλων. Τα περισσότερα από αυτά που μας προτείνει δεν είναι νέα. Ούτε και οι αγωνίες που εμφανίστηκαν με την εξάπλωσή του. Ο διαδικτυακός εκφοβισμός, η ανεπιθύμητη κοινωνική επαφή και οι νέες μορφές κοινωνικών σχέσεων, ο υπερβολικός χρόνος online, τα video games, το ακατάλληλο ή προσβλητικό περιεχόμενο, η ασφάλεια των δεδομένων  μας  είναι μερικά από τα θέματα που κυριαρχούν στις συζητήσεις για την εξάπλωση του διαδικτύου. Η ανησυχία μας για την είσοδο των υπολογιστών  στη ζωή μας είναι κοινή με τον προβληματισμό για κάθε τι καινούργιο. Κάθε νέα συνήθεια που διαμορφώνει το χρόνο μας διαμορφώνει και εμάς τους ίδιους. Πριν από τις απαραίτητες απαντήσεις ας θέσουμε τις κατάλληλες ερωτήσεις. Ας επιχειρήσουμε να κατανοήσουμε το διαδίκτυο και μαζί με αυτό εμάς τους ίδιους.

Ομιλητές: Ηρακλής Παπαθεοδώρου, Web Designer / Αρχιτέκτονας

Μιχάλης Παπαντωνόπουλος, Ψυχολόγος / Πολιτισμικός Ερευνητής

και συντονίστρια της συζήτησης την κοινωνική λειτουργό του σχολείου

Μαρίνα Γκούβερη