Αντισηπτικά τζελ σε όλους τους χώρους του σχολείου μας… Ευχαριστούμε τον ΣΓΚ!!!

Αγαπητοί γονείς,

Επειδή έχει ξεκινήσει η περίοδος αυξημένης δραστηριότητας της γρίπης στην Ελλάδα, επισημαίνουμε τα παρακάτω:

Α. Η Κλινική συμπτωματολογία της γρίπης περιλαμβάνει, πυρετό (μεγαλύτερο ή ίσο με 38οC) και ένα από τα συμπτώματα: Βήχα, Πονόλαιμο, Μυαλγίες, Συνάχι, Πονοκέφαλο, Ρίγος, Αίσθημα κόπωσης, Διάρροια και εμέτους.

Τονίζεται ότι τα παιδιά, που παρουσιάζουν συμπτώματα όπως τα παραπάνω, πρέπει να παραμένουν στο σπίτι για όσες μέρες διαρκεί ο πυρετός και επιπλέον ακόμα ένα 24ωρο μετά την υποχώρησή του, χωρίς τη χρήση αντιπυρετικών (είναι θέμα ευθύνης απέναντι στους υπόλοιπους μαθητές και εργαζόμενους του σχολείου).

Β. Οδηγίες ατομικής υγιεινής

• Αποφυγή επαφής χεριών με τα μάτια, τη μύτη και το στόμα για τη μείωση του κινδύνου μόλυνσης από τον ιό.
  • Αποφυγή κοινής χρήσης των μολυβιών, των στυλό, των μαρκαδόρων και άλλων προσωπικών αντικειμένων.
  • Σε βήχα ή φτέρνισμα, κάλυψη της μύτης και του στόματος με το μανίκι στο ύψος του αγκώνα ή με χαρτομάντιλο. Το χρησιμοποιημένο χαρτομάντιλο πρέπει να απορρίπτεται αμέσως μετά τη χρήση τόσο από τα παιδιά όσο και από το προσωπικό μέσα στους κάδους απορριμμάτων.
  • Απαγορεύεται τα παιδιά να πίνουν νερό απευθείας από τη βρύση με το στόμα.
  • Τακτικό πλύσιμο των χεριών.
  • Τα χέρια πρέπει να πλένονται καλά οπωσδήποτε πριν τη λήψη τροφής.

Οι εκπαιδευτικοί του σχολείου