Ανακοίνωση για τις εγγραφές μαθητών στην Α΄ Τάξη για το σχολικό έτος 2020-2021

Ο Διευθυντής του 2ου  Δημοτικού Σχολείου Αγίας Βαρβάρας σας κάνει γνωστό ότι σύμφωνα με το Π.Δ.  79/2017 και την εγκύκλιο Φ.6/55081/Δ1:

1. Οι εγγραφές των μαθητών για την Πρώτη (Α’) Τάξη του Σχολικού Έτους 2020-2021 θα γίνουν από Παρασκευή 15 Μαΐου μέχρι και την Παρασκευή 29 Μαΐου 2020.
  • Στην Πρώτη (Α’) Τάξη γράφονται παιδιά, που γεννήθηκαν από 1 Ιανουαρίου 2014 μέχρι και 31 Δεκεμβρίου 2014.
  • Τα όρια των οδών κάθε σχολείου της Αγίας Βαρβάρας:

4. Για την εγγραφή απαιτούνται τα παρακάτω δικαιολογητικά:

α. Πιστοποιητικό Γέννησης Δήμου ή Κοινότητας (αυτεπάγγελτη αναζήτηση από το σχολείο).

β. Επίδειξη του βιβλιαρίου υγείας του μαθητή, ή προσκόμιση άλλου στοιχείου, στο οποίο φαίνεται ότι έγιναν τα προβλεπόμενα εμβόλια

γ. Το Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή (Α.Δ.Υ.Μ.). Μπορείτε να τοεκτυπώσετε πατώνταςεδώ.

δ. Αποδεικτικό στοιχείο διεύθυνσης κατοικίας (π.χ. εκκαθαριστικό εφορίας ή απόδειξη ΔΕΗ-ΕΥΔΑΠ, ή μισθωτήριο οικίας κ.λπ.)

ε. Βεβαίωση Παρακολούθησης Νηπιαγωγείου.

Πρόσθετα δικαιολογητικά κατά περίπτωση:

• Εάν το παιδί πάσχει από χρόνια ασθένεια, σχετική ιατρική γνωμάτευση.
  • Σε περίπτωση μαθητών-τριων με αναπηρία ή ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες, γνωμάτευση από Κ.Ε.Σ.Υ.  ή δημόσιο ιατροπαιδαγωγικό κέντρο ή άλλη δημόσια υπηρεσία, χωρίς αυτή να αποτελεί προϋπόθεση εγγραφής.
  • Δικαστική Απόφαση ή Ιδιωτικό Συμφωνητικό Επιμέλειας (σε περίπτωση διαζυγίου ή διάστασης)

Οι εγγραφές θα γίνονται με ραντεβού και με την τήρηση των απαιτούμενων μέτρων αποφυγής διασποράς του κορονοϊού, όπως αυτά έχουν ανακοινωθεί από τον Εθνικό Οργανισμό Δημόσιας Υγείας (Ε.Ο.Δ.Υ.) (αποστάσεις, μάσκες κλπ)

Πληροφορίες: κα. Μαστραγγελοπούλου Αικατερίνη (Υποδιευθύντρια)

Τηλ. 2105613623 Ώρες: 9-12 καθημερινά